خانه / اهداف

اهداف

سلام

**به وب سایت آموزشی طراحی سیستم های یوتیلیتی صنعتی (خانه مهندسی یوتیلیتی ایران)  خوش آمدید**

در دنیای صنعتی امروز جهت احداث یک واحد صنعتی ، طراحی سیستمهای فرآیندی و یوتیلیتی های مرتیط به ان ؛ از اصول پایه و اولیه در راه اندازی یک طرح صنعتی میباشد.اهداف

در باب اهمیت واحدهای یوتیلیتی همین بس که همیشه طراحی یک واحد فرایندی تابع شرایط  یوتیلیتی های موجود (اعم از سیستمهای تولید بخار ؛ اب تصفیه صنعتی ؛ هوای فشرده ؛ اب خنک کن (کولینگ) و روغن داغ یا سردمی باشد .

سیستمهای تولید یوتیلیتی در هر واحد فرایندی حکم قلب تپنده آن مجموعه را دارد که سیالات مختلف را در اختیار واحد فرایندی قرار می دهند .بنابراین طراحی واحدهای یوتیلیتی نقش بسیار مهمی در کارکرد یک واحد فرایندی ایفا میکند وبا توجه به اینکه یوتیلیتی های متفاوت دارای شرایط تولید و توزیع کاملا متفاوت نسبت به یکدیگر میباشند لذا طراحی های هر کدام کاملا  متفاوت و خاص می باشد.

معمولا در طراحی یوتیلیتی هر واحد فرایندی دو چیز اهمیت بالایی دارد که هر مهندس طراح میبایست آنرا مورد توجه قرار دهد :

  • طراحی سیستم تولید هر یوتیلیتی
  • طراحی شبکه توزیع آن در واحد فرایندی

متاسفانه این دانش در ایران فوق العاده محجورو کم رنگ میباشد و به صورت کاملا سنتی و قالبی در اختیار برخی شرکت های سازنده تجهیزات تولید کننده این یوتیلیتی ها میباشد که خود میتواند باعث ایجاد عدم اشاعه این دانش و متعاقبا ایجاد زمینه های سوءاستفاده شود . قطعا طراحی های سنتی و قالبی و مهندسی نشده ، جدا از عدم تامین ایمنی جانی و مالی ، باعث بالا رفتن هزینه های سرمایه گذاری اولیه ؛هزینه های مصرف انرژی و نیز هزینه های اپراتوری و نگهداری سیستم مربوطه خواهد شد .

با توجه به اینکه در طرح های صنعتی ؛ طراحی دو واحد فرایندی و یوتیلیتی کاملا مرتبط با یکدیگر و نیازمند درک شرایط کاری یکدیگر و نیازمندیهای آنها از یکدیگر میباشند لذا جهت طراحی اصولی و صحیح هرواحد یوتیلیتی میبایست درک صحیحی از آن واحد فرایندی داشت .

مطالبی را که در این وب سایت مطالعه خواهید نمود تماما بدون کپی برداری و متکی بر اندوخته بیش از ۲۰ سال تجربه کاری نویسنده سایت و مطابق بر مدارک و استدلالات مهندسی با ذکر مراجع قابل استناد می باشد.

هدف از این سایت آموزش طراحی واحد های یوتیلیتی (تاسیسات صنعتی ) ؛ به صورت اصولی و منطبق با دانش روز و استاندارد های رایج در جهت بالا بردن توانایی علمی و دانش فنی مهندسین و فعالان در این زمینه میباشد . امید است این هدف باعث ایجاد دیدگاهی نو در این زمینه و نهایتا سبب استفاده اصولی و بهینه از منابع انرژی در صنعت ایران شود . انشالا …

با احترام- مبارکی