خانه / روغن حرارتی

روغن حرارتی

مقدمه :

هدف از این بخش آشنایی کامل خوانندگان عزیز با روغن حرارتی ؛ سیستم تولید روغن حرارتی ، سیستم ها و تجهیزات توزیع روغن حرارتی در فرایندها  میباشد به نحوی که بتوانید با شناخت سیستمهای متفاوت تولید و توزیع روغن حرارتی، دانش طراحی در این زمینه را به طور کامل فرا بگیرید .آموزشها به نحوی میباشد که از مراحل ابتدایی شروع می شود و تا مراحل پیشرفته ارایه خواهد شد به طوریکه خواننده قادر باشد در خصوص انتخاب تجهیزات مناسب برای سیستم روغن حرارتی ،طراحی های مربوطه و … اقدام نمایند .

سیستم گرمایش با روغن حرارتی یکی از بخش های برخی صنایع و کارخانجات مختلف می باشد و دوستانی که به نحوی با این سیستم آشنایی دارند ؛ مشکلات زیادی را نیز در این بخش تجربه کرده اند . آنچه که اینجانب پس از سالها کار و فعالیت در صنعت مشاهده نمودم اکثر این مشکلات به طراحی های اولیه و نیز بخشی به انتخاب نادرست تجهیزات مربوطه در این بخش مربوط می شود که همه و همه مربوط به عدم اطلاعات کافی و دانش محجور طراحی یوتیلیتی ها می باشد .

در این مسیر ؛ آموزش ها به صورت قدم به قدم از مراحل ابتدایی شروع تا مراحل پیشرفته با استفاده از هندبوک ها و مراجع معتبر و استاندارد های روز دنیا صورت خواهد پذیرفت .

در بخش طراحی سیستم های روغن حرارتی ؛ قبل از طراحی های پایه و تفضیلی ، طراحی مفهومی یک سیستم تولید و توزیع روغن مناسب ؛  از الزامات اولیه کار است که نیازمند دانش و اطلاعات کافی ار فرآیندی که روغن حرارتی در آن مصرف می شود (بخش پروسس)  ، است .به طور مثال  انتخاب نوع و تعداد دیگ ها کاملا منوط به چگونگی روند پروسس یک کارخانه صنعتی می باشد .

دیگ روغن حرارتی

 

همچنین در بخش توزیع روغن حرارتی ؛ نحوه روغن رسانی و سایزینگ لوله های روغن حرارتی  تجهیزات مختلف پروسسی نیازمند داشتن اطلاعات کافی در خصوص آن تجهیز می باشد .

در قسمت روغن حرارتی دو قسمت وجود دارد که شامل موارد ذیل می باشند :

  1. هندبوک ها و راهنماهای روغن حرارتی
  2. مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع روغن حرارتی

هندبوک ها و راهنماهای روغن حرارتی :

در این بخش هندبوک ها و مراجع اصلی و معتبر و نیز نرم افزارهای مرتبط در خصوص طراحی سیستمهای تولید و توزیع روغن حرارتی در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت .

 

مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع روغن حرارتی:

در این بخش مطالب قرار داده شده در دو زمینه می باشند :

۱) سیستم (تجهیزات) تولید روغن حرارتی :

دیگ های روغن داغ متداول ترین تجهیزاتی هستند که در صنعت از آنها جهت تولید روغن داغ  استفاده می شود . معمولا انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط کاری مورد بهره برداری از آنها استفاده می شود .در بخش ((مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع روغن داغ )) آشنایی دقیقی با این تجهیز , تجهیزات دیگری مانند مخزن انبساط  و مخزن اولیه نگهداری روغن  و ….به دست خواهید آورد . همچنین در خصوص شناخت دسته بندی های مختلف ، آشنایی با قسمت های مختلف دیگ روغن داغ، استانداردهای روغن داغ، نحوه انتخاب روغن داغ برای یک کارخانه ، سازندگاه معتبر داخلی و خارجی و ده ها مطالب مفید و آموزنده دیگر آشنا خواهید شد.در این آموزشها معمولا از مراجع معتبر و روز دنیا استفاده خواهد شد .

دیگ روغن داغ

 

۲)سیستم ها و تجهیزات توزیع روغن حرارتی در فرایندها :

در این قسمت با شبکه توزیع روغن داغ در پروسسهای و تجهیزات مختلف و نیز تجهیزات مورد استفاده در این شبکه (مانند پمپ روغن داغ ،سپراتورها؛ شیرهای فشار شکن ، شیرهای سه راهی  و ….) و نیز سایزینگ خطوط روغن داغ و محاسبات افت فشار و ده ها مطالب مفید دیگر  آشنا خواهید شد .

 

هندبوک ها و راهنماهای روغن حرارتی مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع روغن حرارتی