خانه / بخار

بخار

مقدمه :

هدف از این بخش آشنایی کامل خوانندگان عزیز با بخار ؛ سیستم (تجهیزات) تولید بخار ، سیستم ها و تجهیزات توزیع بخار در فرایندها و سیستم برگشت کندانس میباشد به نحوی که بتوانید با شناخت سیستمهای متفاوت تولید و توزیع بخار ، دانش طراحی در این زمینه را به طور کامل فرا بگیرید .آموزشها به نحوی میباشد که از مراحل ابتدایی شروع می شود و تا مراحل پیشرفته ارایه خواهد شد به طوریکه خواننده قادر باشد در خصوص انتخاب تجهیزات مناسب برای سیستم بخار ،طراحی های مربوطه و … اقدام نمایند .

سیستم گرمایش با بخار از اصلی ترین بخش های اکثر صنایع و کارخانجات مختلف می باشد و دوستانی که به نحوی با این سیستم آشنایی دارند ؛ مشکلات زیادی را نیز در این بخش تجربه کرده اند . آنچه که اینجانب پس از سالها کار و فعالیت در صنعت مشاهده نمودم اکثر این مشکلات به طراحی های اولیه و نیز بخشی به انتخاب نادرست تجهیزات مربوطه در این بخش مربوط می شود که همه و همه مربوط به عدم اطلاعات کافی و دانش محجور طراحی یوتیلیتی ها می باشد .

در این مسیر ؛ آموزش ها به صورت قدم به قدم از مراحل ابتدایی شروع تا مراحل پیشرفته با استفاده از هندبوک ها و مراجع معتبر و استاندارد های روز دنیا صورت خواهد پذیرفت . همچنین سعی خواهم نمود تا تجارب شخصی  که ناشی از طراحی ده ها سیستم تولید و توزیع بخار در صنایع مختلف بوده است را در اختیار عزیزان قرار دهم .

در بخش طراحی سیستم های بخار ؛ قبل از طراحی های پایه و تفضیلی ، طراحی مفهومی یک سیستم تولید و توزیع بخار مناسب ؛  از الزامات اولیه کار است که نیازمند دانش و اطلاعات کافی ار فرآیندی که بخار در آن مصرف می شود (بخش پروسس)  ، است .به طور مثال  انتخاب نوع و تعداد دیگ های بخار کاملا منوط به چگونگی روند پروسس یک کارخانه صنعتی می باشد . آیا مصرف بخار در زمستان و تابستان فرق دارد؟ آیا مصرف اضطراری برای بخار در پروسس وجود دارد ؟ و…..

 

سیستم بخار

همچنین در بخش توزیع بخار ؛ نحوه بخار رسانی و سایزینگ لوله های بخار و کندانس برگشتی تجهیزات مختلف پروسسی نیازمند داشتن اطلاعات کافی در خصوص آن تجهیز می باشد .

در قسمت  بخار دو قسمت وجود دارد که شامل موارد ذیل می باشند :

  1. هندبوک ها و راهنماهای بخار
  2. مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع بخار

هندبوک ها و راهنماهای بخار :

در این بخش هندبوک ها و مراجع اصلی و معتبر و نیز نرم افزارهای مرتبط در خصوص طراحی سیستمهای تولید و توزیع بخار در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت .

 

مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع بخار:

در این بخش مطالب قرار داده شده در سه زمینه می باشند :

۱) سیستم (تجهیزات) تولید بخار :

دیگ های بخار متداول ترین تجهیزاتی هستند که در صنعت از آنها جهت تولید بخار  استفاده می شود . معمولا انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط کاری مورد بهره برداری از آنها استفاده می شود .در بخش ((مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع بخار )) آشنایی دقیقی با این تجهیز , تجهیزات دیگری مانند دی اریتور و سیستم دوزینگ مواد شیمیایی و ….به دست خواهید آورد . همچنین در خصوص شناخت دسته بندی های مختلف ، آشنایی با قسمت های مختلف دیگ بخار ، استانداردهای دیگ بخار ، نحوه انتخاب دیگ بخار برای یک کارخانه ، سازندگاه معتبر داخلی و خارجی و ده ها مطالب مفید و آموزنده دیگر آشنا خواهید شد.در این آموزشها معمولا از مراجع معتبر و روز دنیا استفاده خواهد شد .

 

دیگ بخار

۲)سیستم ها و تجهیزات توزیع بخار در فرایندها :

در این قسمت با شبکه توزیع بخار در پروسسهای و تجهیزات مختلف و نیز تجهیزات مورد استفاده در این شبکه (مانند سپراتورها؛ شیرهای فشار شکن ، صافی ها و ….) و نیز سایزینگ خطوط بخار و محاسبات افت فشار و ده ها مطالب مفید دیگر  آشنا خواهید شد .

ایستگاه تقلیل فشار بخار

 

۳) سیستم جمع آوری کندانس :

در این قسمت با شبکه برگشت کندانس در پروسسهای و تجهیزات مختلف و نیز تجهیزات مورد استفاده در این شبکه (مانند تراپ ها و فلش درام ها و ….) و نیز سایزینگ خطوط کندانس و محاسبات افت فشار و ده ها مطالب مفید دیگر  آشنا خواهید شد .

 

سیستم برگشت کندانس

 

هندبوک ها و راهنماهای بخار مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع بخار