خانه / آب صنعتی

آب صنعتی

مقدمه :

هدف از این بخش آشنایی کامل خوانندگان عزیز با انواع آبهای صنعتی؛ سیستم (تجهیزات) تولید (تصفیه) آبهای صنعتی، سیستم ها و تجهیزات توزیع آب در فرایندها  میباشد به نحوی که بتوانید با شناخت سیستمهای متفاوت تولید و توزیع آبهای صنعتی ، دانش طراحی در این زمینه را به طور کامل فرا بگیرید .آموزشها به نحوی میباشد که از مراحل ابتدایی شروع می شود و تا مراحل پیشرفته ارایه خواهدد شد به طوریکه خواننده قادر باشد در خصوص انتخاب تجهیزات مناسب برای سیستم آبهای صنعتی،طراحی های مربوطه و … اقدام نمایند .

سیستم تصفیه آبهای صنعتی اصلی ترین بخش های اکثر صنایع و کارخانجات مختلف می باشد ودارای انواع مختلف (مانند آب دمین ، آب دی سالت و ….) و روشهای تصفیه های متفاوتی می باشد .  دوستانی که به نحوی با این سیستم آشنایی دارند ؛ مشکلات زیادی را نیز در این بخش تجربه کرده اند . آنچه که اینجانب پس از سالها کار و فعالیت در صنعت مشاهده نمودم اکثر این مشکلات به طراحی های اولیه و نیز بخشی به انتخاب نادرست تجهیزات مربوطه در این بخش مربوط می شود که همه و همه مربوط به عدم اطلاعات کافی و دانش محجور طراحی یوتیلیتی ها می باشد .

روشهای تصفیه آب در هر صنعتی با صنعتی دیگر متفاوت است مثلا روش تصفیه آب در صنعت دارو سازی با صنایع پالایشگاهی متفاوت است و یا  روش تصفیه آب به منظور آب جبرانی دیگ بخار با روش تصفیه اب برای آب جبرانی برجهای خنک کن کاملا با هم متفاوت است . همچنین روش تصفیه آبهای صنعتی کاملا با مشخصات آب مورد نیاز باید همخوانی داشته باشد . بنابراین نیاز است تا با شناخت کامل پروسسی که در آن از آب تصفیه استفاده میکند ؛ روش منطبق با آنرا را انتخاب و طراحی نمود .

در برخی صنایع مانند داروسازی ، اهمیت انتخاب تجهیزات و روش تصفیه آب بسیار مهم می باشد زیرا این آب به طور مستقیم در راکتورهای تولید دارو استفاده میشوند و در صورت وجود ناخالصی میتواند با شرکت در واکنشها در خلوص دارو و متعاقبا سلامتی انسانها تاثیر بگذارد .

در این مسیر ؛ آموزش ها به صورت قدم به قدم از مراحل ابتدایی شروع تا مراحل پیشرفته با استفاده از هندبوک ها و مراجع معتبر و استاندارد های روز دنیا صورت خواهد پذیرفت . همچنین سعی خواهم نمود تا تجارب شخصی  که ناشی از طراحی ده ها سیستم تولید (تصفیه) و توزیع آب در صنایع مختلف بوده است را در اختیار عزیزان قرار دهم .

در بخش طراحی سیستم های تصفیه اب ؛ قبل از طراحی های پایه و تفضیلی ، طراحی مفهومی یک سیستم تصفیه اب و توزیع مناسب ؛  از الزامات اولیه کار است که نیازمند دانش و اطلاعات کافی ار فرآیندی که آب در آن مصرف می شود (بخش پروسس)  ، است .به طور مثال  انتخاب نوع و تعداد تجهیز تولید کننده آب تصفیه کاملا منوط به چگونگی روند پروسس یک کارخانه صنعتی می باشد .

همچنین در بخش توزیع آب صنعتی؛ نحوه آب رسانی و سایزینگ لوله های آب تجهیزات مختلف پروسسی نیازمند داشتن اطلاعات کافی در خصوص آن تجهیز می باشد .

در قسمت  آب صنعتی دو قسمت وجود دارد که شامل موارد ذیل می باشند :

  1. هندبوک ها و راهنماهای آب صنعتی
  2. مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع آب صنعتی

هندبوک ها و راهنماهای آب صنعتی :

در این بخش هندبوک ها و مراجع اصلی و معتبر و نیز نرم افزارهای مرتبط در خصوص طراحی سیستمهای تولید و توزیع آب صنعتی در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت .

مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع آب صنعتی:

در این بخش مطالب قرار داده شده در دو زمینه می باشند :

۱) سیستم (تجهیزات) تولید و تصفیه آب صنعتی :

در صنعت تجهیزاتی گوناگونی  جهت تولید آب صنعتیاستفاده می شود که وابسته به مشخصات اولیه آب خام و آب تصفیه و نیز محل مورد استفاده است .در بخش ((مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع آب صنعتی)) آشنایی دقیقی با تجهیزات مربوطه  مانند فیلتر های شنی ؛ فیلتر کربن اکتیو ؛ سختی گیرهای یونی ؛ سیستم اسمز معکوس ؛ میکس بد ها و سیستم دوزینگ مواد شیمیایی و ….به دست خواهید آورد .. همچنین در خصوص شناخت دسته بندی های مختلف ، آشنایی با قسمت های مختلف این تجهیزات ، نحوه انتخاب تجهیزات برای یک کارخانه ، سازندگاه معتبر داخلی و خارجی و دهه ها مطالب مفید و آموزنده دیگر آشنا خواهید شد.در این آموزشها معمولا از مراجع معتبر و روز دنیا استفاده خواهد شد .

سیستم تصفیه آبهای صنعتی

 

 

۲)سیستم ها و تجهیزات توزیع آب صنعتی در فرایندها :

در این قسمت با شبکه توزیع آب صنعتیدر پروسسهای و تجهیزات مختلف و نیز تجهیزات مورد استفاده در این شبکه (مانند پمپ ها؛ مخازن نگهداری خاص و ….) و نیز سایزینگ خطوط آب تصفیه و محاسبات افت فشار و ده ها مطالب مفید دیگر  آشنا خواهید شد .

سیستم تصفیه آبهای صنعتی

 

سیستم تصفیه آبهای صنعتی

هندبوک ها و راهنماهای آب صنعتی مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع آب صنعتی