خانه / هوای فشرده

هوای فشرده

مقدمه :

هدف از این بخش آشنایی کامل خوانندگان عزیز با هوای فشرده ؛ سیستم (تجهیزات) تولید و فرآوری هوای فشرده و سیستم  توزیع هوای فشرده میباشد به نحوی که بتوانید با شناخت سیستمهای متفاوت تولید ؛ فرآوری و توزیع هوای فشرده ، دانش طراحی در این زمینه را به طور کامل فرا بگیرید .آموزشها به نحوی میباشد که از مراحل ابتدایی شروع می شود و تا مراحل پیشرفته ارایه خواهد شد به طوریکه خواننده قادر باشد در خصوص انتخاب تجهیزات مناسب برای سیستم هوای فشرده،طراحی های مربوطه و … اقدام نماید.

استفاده ار سیستم هوای فشرده با انواع مختلف مانند هوای فشرده پروسسی (Process Air)  و هوای فشرده ابزار دقیق (Instrument Air) از نیازهای اصلی اکثر صنایع و کارخانجات مختلف می باشد و دوستانی که به نحوی با این سیستم آشنایی دارند ؛ مشکلات زیادی را نیز در این بخش تجربه کرده اند . آنچه که اینجانب پس از سالها کار و فعالیت در صنعت مشاهده نمودم اکثر این مشکلات به طراحی های اولیه و نیز بخشی به انتخاب نادرست تجهیزات مربوطه در این بخش مربوط می شود که همه و همه مربوط به عدم اطلاعات کافی و دانش محجور طراحی یوتیلیتی ها می باشد .

در این مسیر ؛ آموزش ها به صورت قدم به قدم از مراحل ابتدایی شروع تا مراحل پیشرفته با استفاده از هندبوک ها و مراجع معتبر و استاندارد های روز دنیا صورت خواهد پذیرفت . همچنین سعی خواهم نمود تا تجارب شخصی  که ناشی از طراحی ده ها سیستم تولید و توزیع هوای فشرده در صنایع مختلف بوده است را در اختیار عزیزان قرار دهم .

در بخش طراحی سیستم های هوای فشرده ؛ قبل از طراحی های پایه و تفضیلی ، طراحی مفهومی یک سیستم تولید ؛ فرآوری و توزیع هوای فشرده  ؛  از الزامات اولیه کار است که نیازمند دانش و اطلاعات کافی از فرآیند (بخش پروسس) و تجهیزاتی  که هوای فشرده در آن مصرف می شود، است .به طور مثال  انتخاب نوع و تعداد کمپرسورها و نیز نوع درایر ها ، فیلترها و … کاملا منوط به چگونگی روند پروسس و اطلاع از تجهیزاتی که این هوا را استفاده می کنند ، می باشد .

کمپرسور هوای فشرده

 

همچنین در بخش توزیع هوای فشرده  ؛ نحوه هوارسانی و سایزینگ لوله های هوای فشرده آموزش داده خواهد شد.

در قسمت  بخار دو قسمت وجود دارد که شامل موارد ذیل می باشند :

  1. هندبوک ها و راهنماهای هوای فشرده
  2. مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع هوای فشرده

هندبوک ها و راهنماهای هوای فشرده  :

در این بخش هندبوک ها و مراجع اصلی و معتبر و نیز نرم افزارهای مرتبط در خصوص طراحی سیستمهای تولید ، فرآوری و توزیع هوای فشرده در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت .

مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع هوای فشرده :

در این بخش مطالب قرار داده شده در سه زمینه می باشند :

۱) سیستم (تجهیزات) تولید و فرآوری هوای فشرده  :

کمپرسور ها متداول ترین تجهیزاتی هستند که در صنعت از آنها جهت تولید هوای فشرده  استفاده می شود . معمولا انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط کاری مورد بهره برداری از آنها استفاده می شود .در بخش ((مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع هوای فشرده  )) آشنایی دقیقی با این تجهیز و تجهیزات فرآوری هوای فشرده مانند درایر ها ، فیلترها  و ….به دست خواهید آورد .. همچنین در خصوص شناخت دسته بندی های مختلف ، آشنایی با قسمت های مختلف کمپرسور ، استانداردهای آن ، نحوه انتخاب کمپرسور برای یک کارخانه ، سازندگاه معتبر داخلی و خارجی و دهه ها مطالب مفید و آموزنده دیگر آشنا خواهید شد.در این آموزشها معمولا از مراجع معتبر و روز دنیا استفاده خواهد شد .

کمپرسور هوای فشرده

۲)سیستم توزیع هوای فشرده در فرایندها :

در این قسمت با شبکه توزیع هوای فشرده در پروسسهای و تجهیزات مختلف و نیز تجهیزات مورد استفاده در این شبکه و نیز سایزینگ خطوط هوای فشرده و محاسبات افت فشار و ده ها مطالب مفید دیگر  آشنا خواهید شد .

سیستم هوای فشرده

 

هندبوک ها و راهنماهای هوای فشرده مطالب آموزشی طراحی سیستم تولید و توزیع هوای فشرده