(Condensate Polishing Plant (CPP

واحد CPP یکی از واحد های مهم در تصفیه آب در یوتیلیتی ها و نیروگاهها می باشد .این واحد معمولا در نیروگاه های تولید برق با استفاده از یک مولد بخار (OTSG)، راکتورهای آب جوش تحت سوخت هسته ای (BWR) و راکتورهای آب تحت فشار (PWR) مورد استفاده قرار می گیرند  .Condensate Polishing Plant

شکل روبرو یک دیاگرام ساده از چرخه بخار و کندانس می باشد . بخار تولید شده در دیگ بخار پس از منبسط شدن در توربین  به بخار کم فشار تبدیل شده و سپس در یک مبدل حرارتی به  کندانس تبدیل شده و به مخازن نگهداری هدایت می شود .کندانس جمع آوری شده به جهت کم کردن هزینه های بهره برداری می بایست دوباره جهت تبدیل به بخار وارد دیگ بخار شود . در این چرخه به دلیل پرت آب کندانس به دلایل مختلف میبایست آب جبرانی به مقدار مورد نیاز به این چرخه اضافه شود که این آب پس از تصفیه در واحدهای تصفیه کننده مانند سیستم ممبران یا تعویض یونی  به آب کندانس اضافه می شود. این آب  فقط یکی از عوامل تعیین کننده خلوص آب ورودی به دیگ بخار است و  عامل دیگر جریان کندانس برگشتی است. در حقیقت،خلوص کندانس برگشتی در واحدهای یوتیلیتی با فشار ،بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، در چنین سیستمهایی احداث و به کار گیری واحد CPP  کمک فراوانی به حصول خلوص بالا در کندانس برگشتی می نماید .

اصول کاری واحد CPP بر تصفیه آب از طریق سیستم تبادل یونی است . کار این سیستم تصفیه ناخالصی هایی از کندانس برگشتی است که معمولا این  ناخالصی‌ها از منابع متعددی از قبیل وجود جریان نشتی در مصرف کنندگان بخار ، نشت ناشی از خلاء، خوردگی سطوح فلزی و برخی تعمیرات ناشی می شود . معمولا در این واحدها با توجه به اینکه دمای کاری رزین های انیونی  استفاده شده در واحد CPP  ، در حدود ۶۰ درجه سانتیگراد است لذا خنک کردن کندانس برگشتی تا زیر این دما با یک مبدل حرارتی امری اجتناب ناپذیر است  و معمولا برای جداسازی ناخالصی‌هایی که نا محلول هستند از فیلتر های آنتراسیتی استفاده می شود و پس از آن از ستون های MixBed انیونی و کاتیونی جهت بالا بردن خلوص آب کندانس برگشتی استفاده می شود .

محل بهره برداری و  نیز نحوه بهره برداری از CPP به پارامترهای پروسسی سیستمها ، مرتبط است که در ادامه می توانید با دانلود مطلب پیوست شده که متعلق به شرکت DOW می باشد اطلاعات بیشتری در این خصوص و نیز پارامترهای طراحی این سیستم به دست آورید.

همچنین جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان نمونه نقشه PFD  واحد CPP جهت دانلود قرار گرفته است .

دانلود دانلود فایل PFD

پسورد فایل : utilityprocessdesigner.ir

جهت دانلود ابتدا می بایست نام نویسی نمایید

 

 

همچنین ببینید

راهنمای انتخاب مواد شیمیایی جهت شستشوی ممبران اسمز معکوس

انتخاب مواد شیمیایی جهت شستشوی ممبران اسمز معکوس : یکی از مشکلات رایج در سیستم اسمز …

دیدگاهتان را بنویسید