تله بخار چیست؟

تله بخار یا Steam Trap چیست ؟

هدف از به کار گیری تله بخار در سيستم هاي بخار، نگه داشتن بخار در تجهیز تبادل حرارتی  و استفاده ماکزیمم  از گرمای نهان آن و سپس بيرون کردن آبي است که در داخل وسايل مصرف کننده حرارت يا خطوط لوله کندانس مي شود؛ است . تله بخار اجازه نمي دهد از آن بخار عبور کند، بخار را در تجهیز حرارتی حفظ می کند تا گرمای نهان خود را از دست بدهد و پس از تبدیل شدن به کندانس آنرا از سیستم خارج می نماید .تله بخار

محل نصب تله بخارها بعد از هر مرحله تبادل حرارت، مانند بعد از مبدل، کنوکتور و نيز در پائين اغلب رايزرها و انتهاي لوله اصلي بخار مي باشد. وظيفه تله بخار، زدايش کندانسه، هوا و دي اکسيد کربن از سيستم لوله کشي به محض تجمع اين گازها و با حداقل اتلاف بخار است. زماني که بخار، گرماي نهان ارزشمند خود را آزاد مي کند و چگاليده مي شود، اين کندانسه داغ بايد بلافاصله از سيستم جدا شود، تا از بروز پديده ضربه قوچ جلوگيري گردد و تبادل حرارتی به صورت بهینه انمجام شود . وجود هوا در سيستم بخار، بخشي از حجم سيستم را که قاعدتاً بايد توسط بخار اشغال شود، به خود اختصاص مي دهد. دماي مخلوط هوا و بخار، به دمايي کمتر از دماي بخار خالص افت مي کند. هوا يک عايق است، که به سطح لوله و تجهيزات چسبيده و باعث کند و غير يکنواخت شدن فرآيند انتقال حرارت مي گردد. در صورتي که دي اکسيد کربن حضور داشته باشد، بخار موجود در سيستم، دي اکسيد کربن را به ديواره هاي سطح انتقال حرارت رانده و بدين ترتيب، انتقال حرارت کاهش مي يابد.همچنین خود کندانس به وجود آمده نیز نقش عایق حرارتی را در سیستم خواهد داشت و می بایست از سیستم جدا شود .دي اکسيد کربن همچنين مي تواند در کندانسه به صورت محلول در آمده و توليد اسيد کربنيک نمايد. که باعث خوردگي در لوله ها و تجهيزات مي گردد.

در اين سری نوشته ها ، انواع اصلي تله هاي بخار، روش کار آن ها، مزايا و محدوديت ها و همچنين الزامات نصب اين تجهيزات را با استفاده از هندبوک های معتبر برای استفاده شما دوستان قرار داده می شود و در آخر نحوه انتخاب و طراحی این تجهیز آموزش داده خواهد شد .

انواع تله بخارها:

تله بخار ها معمولا به سه دسته عمده تقسیم می شوند :
۱- تله بخار ترموستاتیکی
۲- تله بخار مکانیکی
۳- تله بخار ترموديناميکي
در خصوص انتخاب و نحوه سایزینگ تله بخار نکات مهمی وجود دارد که میبایست مهندس طراح در زمان طراحی و انتخاب این وسیله به ظاهر ساده و لی کارامد ، وسواس و دقت زیادی به خرج دهد . در صورت انتخاب نامناسب این تجهیز ، گرمایش وسایل تبادل حرارتی در انتقال حرارت بخار به سیستم با مشکلات متعددی مواجه می شوند . متاسفانه آنچه که در صنعت و در بسیاری از کارخانجات مشاهده می شود حتی در طریقه نصب این تجهیز نیز مشکل دارند .

دوستانی که به عنوان اپراتور سایت با این تجهیز کار کرده اند ؛ با یکی از مشکلات طراحی این تجهیز در ابتدای راه اندازی سیستم کاملا آشنا هستند . آنجا که جهت گرم شدن بهتر تجهیز از شیر بای پس ایستگاه تله بخار جهت گرمایش استفاده می شود ، دقیقا با طراحی اشتباه تله بخار استفاده شده ارتباط مستقیم دارد .

در ادامه میتوانید مقدمه  ” هندبوک Spirax Sarco ”  در خصوص اینکه چرا از تله بخار استفاده می شود ؛ توضیحاتی را دریافت کنید.

دانلود

پسورد فایل : utilityprocessdesigner.ir

جهت دانلود ابتدا می بایست نام نویسی نمایید

 

 

 

همچنین ببینید

Boiler Water Chemical Treatment

Boiler Water Chemical Treatment :  تصفیه شیمیایی آب بویلر که معمولا جهت جلوگیری از خوردگی …

دیدگاهتان را بنویسید